Jump to content


Photo
- - - - -

Opel Astra J Executive 2.0CDTI 165cp 6AT


  • Please log in to reply
233 replies to this topic

#151 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 22 August 2017 - 05:28 PM

Ska, Duraul este jalnic, pe vremuri fiind,,perla"...
Dacă ești pasionat de munte, musai până sus la Dochia. Eu am fost si cu bicicleta, ca sa vezi intelect.:)
  • 0

#152 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 22 August 2017 - 08:22 PM

E cam departe de Oradea... dar m ar tenta sa fac 2 3 zile de trasee pe munte prin zona :)
Alte recomandari?
M am gandit si la Transrarau dar era prea departe pt un traseu de 1 zi ( fata de Brasov )
  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#153 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 22 August 2017 - 10:52 PM

N-am idee cat de activ esti, :) asadar, vrei acțiune, Dochia pe la Cascada Duruitoarea, înnoptat acolo la cabana, coborât pe la Cabana Fantanele catre Durau.
Pe Postavarul presupun ca ai urcat cu telecabina.
:)
Transrarau, Raraul constituie varianta comoda. Musai Piatra Soimului de vazut, precum si ceva pasi catre Pietrele Doamnei, dupa putirinta, pana vei ingenunchia. :)
Vatra Dornei, musai cu telecabina pe varf...
...

Edited by mol, 22 August 2017 - 10:53 PM.

  • 0

#154 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,777 posts
Joined: 20-January 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Posted 23 August 2017 - 07:07 AM

Super traseul. :)

Am făcut și noi Vf Omu și Crucea Caraiman, cu plecare tot de la Piatra Arsa, dar în zile diferite pentru ca veneam ca leneșii târziu din București. Când a fost la cruce am făcut prostia sa ne întoarcem pe drumul de jos, Brana Caraimanului, fără sa știm care-i treaba. Eu am frica de înălțimi. De mult nu mi-a mai fost asa frica cum mi-a fost la coborâre, cu adidași de alergare, pe drumul ala.

Si am văzut familii cu copii de maxim 10 ani cum mergeau fără stres pe acolo. Antrenați probabil :-)

Mai aveți sugestii de trasee de o zi, cât sa se poată ajunge și întoarce din București?
  • 0

#155 Extremero

    Hakuna Matata

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1,399 posts
Joined: 12-June 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Mitsu
  • Model:Outlander
  • Motorizare:2.2

Posted 23 August 2017 - 09:24 AM

Tot in zona...

pleci dimineata din Bucuresti, la Sinaia faci stanga catre Targoviste, apoi dreapta pe Transbabele. La Cababa Dichiu tii stanga catre Bolboci si inainte de lac, dai de Campingul Zanoaga.

 

Lasi masina acolo si o iei pe jos prin Cheile Zanoagei.

E un traseu de ~2.8-3km, umbros, care coboara spre lacul Scropoasa.

Te mai plimbi pe langa lac si pana la cascada 7 Izvoare si te intorci.

Dus faci cca ~1h15', inapoi probabil ceva mai mult. Depinde cat suflu ai in tine si de cate ori te opresti sa faci poze si sa iei o pauza.

 

Noi la coborare am facut ~2h ca am stat dupa ala micu sa tzopaie de pe stanca pe stanca iar la intoarcere dupa primii 300m vroia in carca asa ca m-am intors numai eu sa iau masina si sa cobor cu ea la Scropoasa.

Am urcat cheile in ~40min (cam fortat) si apoi m-am intors cu masina in 20min, deci intr-o ora cu totul

Altfel ar fi durat cel putin 2.5 ore sa ne intoacem pe jos si era deja destul de tarziu.

 

Merge si in adidasi (am vazut si o familie si in slapi de plaja :)) ), dar n-ar strica totusi niste ghete de excursie.

 

Daca pleci suficient de devreme de acasa astfel incat sa bifezi cele de mai sus pana dupa pranz, iti ramane timp si de bagat un ochi in Pestera Ialomitei.

 

Daca poti, mergi in timpul saptamanii. In weekend e ca in Herastrau sambata la pranz.

 

CheileZanoagei.JPG

 

cifre.JPG

 

Masina.JPG

 

 


  • 2

#156 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 23 August 2017 - 09:58 AM

N-am idee cat de activ esti, :) asadar, vrei acțiune, Dochia pe la Cascada Duruitoarea, înnoptat acolo la cabana, coborât pe la Cabana Fantanele catre Durau.
Pe Postavarul presupun ca ai urcat cu telecabina.
:)
Transrarau, Raraul constituie varianta comoda. Musai Piatra Soimului de vazut, precum si ceva pasi catre Pietrele Doamnei, dupa putirinta, pana vei ingenunchia. :)
Vatra Dornei, musai cu telecabina pe varf...
...

 

Nu exagerez cu activitatile, dar imi place din cand in cand sa ies pe munte, trasee medii spre lejere ( daca se poate :lol: )

Acum 2 sau 3 sapt am urcat pe Vf Bihorul din Vartop, trause pe langa partia de ski, Piatra Graitoare... traseu cam de 8-10 ore dus intors, depinzand de forma/fizic si rezistenta :lol:

Se poate urca si cu masina pe un drum pietruit pana sus, prin alta parte, dar...

Pe Postavarul am urcat pe jos, ca in fiecare an :)

Poate anul viitor voi incerca un traseu direct din Brasov, Schei, Drumul Vechi, Poiana Postavarul, sau urcat sus pe Tampa si de acolo direct Postavarul... dar nu prea cunosc acest al 2-lea traseu si stau un pic pe ganduri, ca nu-s nici in cea mai perfecta forma fizica ( inca :lol: )

Transraraul pentru varianta auto m-as fi dus, iar daca e de campat prin zona, poate si niste trasee. Vad la anul cum ma organizez cu zona si cu Ceahlau :)

Nu prea-s genul de campat in natura/cort/etc. Nu alerg dupa 5* ultra all inclusiv, dar un minim necesar de cazare este impus :) De asta prefer traseele de 1 zi, tur retur.


Super traseul.

Am făcut și noi Vf Omu și Crucea Caraiman, cu plecare tot de la Piatra Arsa, dar în zile diferite pentru ca veneam ca leneșii târziu din București. Când a fost la cruce am făcut prostia sa ne întoarcem pe drumul de jos, Brana Caraimanului, fără sa știm care-i treaba. Eu am frica de înălțimi. De mult nu mi-a mai fost asa frica cum mi-a fost la coborâre, cu adidași de alergare, pe drumul ala.

Si am văzut familii cu copii de maxim 10 ani cum mergeau fără stres pe acolo. Antrenați probabil :-)

Mai aveți sugestii de trasee de o zi, cât sa se poată ajunge și întoarce din București?

 

E fain sa-l faci intr-o zi, si daca stai decent fizic e chiar ok sa-l faci intr-o zi.

Eu l-am facut si anul trecut, dar eram cam praf, si m-a cam spart.

Nici acum nu a fost usor, pt ca batea f tare vantul si erau intre 8-10 grade estimat. Vreme buna de plimbat pe munte, dar destul de obositor. S-a si innorat, iar la intoarecere ultimele 10 min am alergat efectiv ca incepuse o furtuna de-mi erau picioarele fidget spinnere

Am ramas socat vazand ca desi norii erau evidenti, multi mergea fara stres spre Babele ( desi era deja spre ora 17 ), doar in slapi si tricouri... unii cu copii mic... WTF?!?

 

La fel si la Balea Lac, pe Saua Caprei, unde ai de urcat un versant aproape vertical, unde te cateri pe pietre si bolovani cam 1h, la fel, slapi si copii in carca...

Nu am coborat niciodata pe traseul de jos, desi mi-a facut si mie cu ochiul.. poate-l incerc anul viitor

 

Poti incerca si Canionul 7 scari, aproape de brasov, superb ca peisaj si maxim 3-4 ore ca traseu


  • 1

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#157 Forester

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,114 posts
Joined: 30-July 09
  • Location:Noitacol
  • Marca:Subaru
  • Model:Păduraru
  • Motorizare:2457

Posted 23 August 2017 - 10:24 AM

...

Acum 2 sau 3 sapt am urcat pe Vf Bihorul din Vartop, trause pe langa partia de ski, Piatra Graitoare... traseu cam de 8-10 ore dus intors, depinzand de forma/fizic si rezistenta :lol:

Se poate urca si cu masina pe un drum pietruit pana sus, prin alta parte, dar...

...

 

Nici un dar, e fain... :lol: :lol:

IMG_2669.jpg

 

De asemenea nu rata sa te dai cu Yeti Rollers :D :D

IMG_5030.jpg

 

Daca mai vrei ceva frumos pe langa tine, mergi pe Valea Shigistelului, tot in apropiere de Vartop, mergi pe firul apei pana se infunda si ajungi la o mica cascada, de unde nu mai poti inainta (aici nu e punctul final, dar poza de la final nu inspira nimic, poza nu poate cuprinde tot locul):

IMG_5155.jpg


  • 0
În dictatură, cineva te foloseşte cum vrea.
În democraţie, ai dreptul să-l alegi pe cel care o să te folosească aşa cum vrea el.

#158 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 23 August 2017 - 11:10 AM

Sunt f multe zone de trasee prin Bihor, de ex din Vartop poti ajunge la Groapa Ruginoasa, Ghetarul Scarisoara + diverse trasee, cascade, prin zone.

Plus zona Boga/Padis/Glavoi, sau Suncuius/Vadu Crisului...

Ai ce face :)


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#159 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 23 August 2017 - 11:17 AM

Mda...

Legat de șlapi:) , ,,adidași".
Ce sa zic, daca nu esti pasionat de poteci, munți...cam te zgarcesti. Este vorba de aderența in primul rand la încălțămintea dedicată drumetiilor. Nu-ti cere nimeni Vibram, GoreTex, Cordura... Acum, sub suta de lei sunt ,,adidasi", sandale dedicate drumetiilor in Decathlon.De asemenea haine tehnice care fac diferenta dintre confort si corvoadă. Depinde cat pret pui pe tine. Ca la x5, iarna cu slick-uri de vară. :)

Ska, daca intenționezi să ajungi in zonele Piatra , Neamt, Targu Neamt, Suceava,Gura Humorului, Campulung, Vatra Dornei, iti pot sugera obiective turistice, locuri de papa/nani.

Dincolo de munți, Colibita@co... streseaza-l pe @oaspete. :)

Edited by mol, 23 August 2017 - 11:18 AM.

  • 0

#160 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,777 posts
Joined: 20-January 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Posted 23 August 2017 - 11:30 AM

Ca sa fie inteles, dupa drumul ala de la Cruce inapoi la Cabana Caraiman am fost in Decathlon si am luat ceva incaltari decente. Si s-a simtit bine de tot diferenta la drumul spre Omu.


  • 0

#161 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 23 August 2017 - 11:42 AM

Pe viitor nu te mai vor primi in Decathlon cu noua masina. :) Acolo-i un bun raport calitate pret. Excelenta o găsești în altă parte. :)
  • 0

#162 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,777 posts
Joined: 20-January 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Posted 23 August 2017 - 12:34 PM

Pe viitor nu te mai vor primi in Decathlon cu noua masina. :) Acolo-i un bun raport calitate pret. Excelenta o găsești în altă parte. :)

 

Sunt mai mult fan produse cu raport bun pret/calitate, raportat la modul meu de utilizare. Cu alte cuvinte, sunt sigur ca bocancii de munte de sute de $ (daca or fi) sunt exceptionali daca faci drumetii de zile intregi, 10-12h de mers si pe suprafete dificile, dar pentru 5-6-7 ore, odata la cateva saptamani, sunt sigur ca ma voi descurca si cu cei pe care i-am luat. 200 de lei am dat pe ei.


  • 0

#163 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 23 August 2017 - 01:36 PM

Alex, nu m-am referit la tine cand am scris de adidași, x5 cu slick-uri iarna... :)
Important este sa te simti bine cu ceea ce utilizezi.
Da, este industrie, ca si cea auto :) , cu teste, ,, bocancii anului", de sute , bla, bla...
Detin marci, modele de top. Pe unele n-as mai da nici o sută de euro, cu altele,tot la fel as lua, asa de bine ma simt.
Americanii dau ora exactă si, ca si la masini, inca nu s-a inventat ieftin si bun.
,,Pe vremea mea" urcai in blugi, incaltat cu ce aveai. Legat de masini, ce aer conditionat, abs, cauciucuri de iarna... Geam deschis, cot pe geam, arta la franare...:)

On tipic. @Ska, lasa vrajeala, ca, odată ce te dai cu placa, ai nitica condiție fizică. Bine, si lene, evident. :)

@Alex, Mertanul tot dupa un raport bun calitate/pret l-ai ales? :)
  • 0

#164 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 23 August 2017 - 01:52 PM

Decathlon are produse excelente pentru pretul lor.

Ok, nu toate merita luate, dar unele chiar sunt f bune! Eu sunt abonatul lor de ani buni ( initial vizitam Hervis ).

Pantaloni, bluze de corp, windstopere, geci, si maruntisuri... pentru utilizare medie/ si sau oraseneasca.

Pentru chestii mai grele, Incaltari prefer Salomon, Columbia, sau alte marci mai de renume, iar la imbracaminte la fel, sau chiar Millet, TNF, Mammoth, etc


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#165 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 23 August 2017 - 03:06 PM

Ai dreptate cu Decathlonul. Este brici ca raport calitate/ pret.
Si aici poti gasi Columbia&...
  • 0

#166 alexx_elf

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2,777 posts
Joined: 20-January 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Volkswagen
  • Model:Golf Mk7.5 GTI TCR
  • Motorizare:2.0 TSI

Posted 24 August 2017 - 10:16 AM

Alex, nu m-am referit la tine cand am scris de adidași, x5 cu slick-uri iarna... :)
Important este sa te simti bine cu ceea ce utilizezi.
Da, este industrie, ca si cea auto :) , cu teste, ,, bocancii anului", de sute , bla, bla...
Detin marci, modele de top. Pe unele n-as mai da nici o sută de euro, cu altele,tot la fel as lua, asa de bine ma simt.
Americanii dau ora exactă si, ca si la masini, inca nu s-a inventat ieftin si bun.
,,Pe vremea mea" urcai in blugi, incaltat cu ce aveai. Legat de masini, ce aer conditionat, abs, cauciucuri de iarna... Geam deschis, cot pe geam, arta la franare... :)

On tipic. @Ska, lasa vrajeala, ca, odată ce te dai cu placa, ai nitica condiție fizică. Bine, si lene, evident. :)

@Alex, Mertanul tot dupa un raport bun calitate/pret l-ai ales? :)

 

Stai linsitit, chiar nu o luasem personal. :) Merc-ul? Da, oarecum. Adica nu mai gasesti un pachet asemanator la un pret mai mic. Ah, daca chiar e nevoie de toate elementele din pachet, buna intrebare. Evident ca nu, dar contribuie la cat de larg e zambetul. 


  • 0

#167 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19,058 posts
Joined: 16-May 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Posted 28 August 2017 - 10:13 PM

@ska: TransRaraul nu e la fel de spectaculos precum TransAlpina, fie si doar ptr ca e mult mai scurt, insa daca te gasesti prin zona, merita parcurs. Eu l'am bifat anul trecut, renuntand la a mai vedea alte manastiri din Moldova in afara Voronetului :D


  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#168 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 29 August 2017 - 08:25 AM

Nu e ceva pe care-l doresc bifat obligatoriu. Doar daca voi ajunge prin zona, si imi va permite programul un detrour.

Prefer sa ajung undeva unde pot face si niste trasee peugeos :lol:


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#169 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 07 September 2017 - 10:21 AM

luni am mai bagat o revizie, al 70.000km.

nimic deosebit.

doar ulei si filtre. am mers tot pe Motul X Clean 5W40

mergem inainte ( pentru ca inainte era mai bine ) :lol:


  • 1

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#170 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 07 September 2017 - 03:58 PM

Ska, există și trasee perpedes de pe Rarau(in ideea ca innoptezi acolo), spre Cheile Moara Dracului( parca asa se cheama) fiind in zona.
Nu-i păcat de Motul pe Opel? :)
  • 0

#171 andrei041

    ing - 2/E

  • Moderators
  • 19,058 posts
Joined: 16-May 02
  • Location:Constanta
  • Marca:Subaru
  • Model:Forester
  • Motorizare:2.5XT

Posted 07 September 2017 - 05:45 PM

S'ar putea sa fie pacat de Opel cu Motul :lol: In ideea in care se pare ca deja se falsifica si asta. Dar problema asta e deja la toate marcile de ulei cunoscute ... e la noroc, pana la urma :) Motul X Clean e un ulei obisnuit, nu e ca si cum ar pune Power Racing ...


Edited by andrei041, 07 September 2017 - 05:47 PM.

  • 0
Omue inainte de toate ;)
Noi, lenesii, cand murim, mergem in Rai sau vine cineva dupa noi?

#172 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 08 September 2017 - 08:27 AM

Nu-i chiar asa scump Motul ul asta fata de alte uleiuri bune.

Ok, fata de posirca aia de ulei GM...


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#173 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 02 October 2017 - 02:13 PM

Luna asta am bagat 4000 de km...

Ce zboara zilele, si km... :lol:

La urmatorul schimb m-as baga la un ulei 0W40, pentru ca iarna si pentru ca frig si pentru ca as vrea sa vad cum se comporta la temperaturi scazute un 0W...

teoretic... singurul care corespunde normelor impuse de GM ( ACEA C3 si Dexos 2 ) e Mobil 1 ESP Formula... mai studiez pb...


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.


#174 mol

    Addicted

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 6,444 posts
Joined: 17-August 05
  • Location:est...
  • Marca:M3 Power by...
  • Model:Gillette
  • Motorizare:1,5 v

Posted 02 October 2017 - 08:26 PM

Motul, 1 Formula...
Le-ai prins la reducere pentru urmatoarea masina?
  • 0

#175 ska

    nobody...

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 17,724 posts
Joined: 22-June 04
  • Location:Oradea
  • Marca:Opel
  • Model:Astra J
  • Motorizare:2.0CDTI 165cp

Posted 12 October 2017 - 08:54 AM

Marti am trecut la anvelopele de iarna.

Am considerat oportun momentul, pentru ca aveam si timp, si am vrut sa evit cozile de sf de luna/inceput de noiembrie, desi vad ca cel putin 1-2 sapt se anunta inca temperaturi decente, intre 10 si 20 de grade.

Totodata ieri am trecut si pragul de 50.000km de cand am masina...

Am ajuns la 75.000km...


  • 0

happiness is not around the corner. happiness is the corner.





3 user(s) are reading this topic

0 members, 3 guests, 0 anonymous users