Salt la continut


Fotografie
* * * * * 2 Voturi

Inmatriculare auto dupa 2007


  • Please log in to reply
1091 replies to this topic

#326 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 17 ianuarie 2007 - 04:52

la faza cu siguranta la masinile vechi,uita-te la testul de impact la bmw seria 3,saab 900,rover 600,citroen xantia,accent,almera sau vectra toate din anul 1997 sa vezi ce rezultate au.adica exact de acum 10 ani

si eu zic ca se vede si masina cat de afectata este asta ca sa nu fiti voi siguri ca e vb numai de marketing
  • 0

#327 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 17 ianuarie 2007 - 05:00

@tibitu: posibil, nu zic nu. stiu sigur ca e30 face cabina praf la rasturnare, deci e un mare minus.
dar as vrea sa vad niste teste de accident frontal intre masinile enumerate de tine si un logan.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#328 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 ianuarie 2007 - 05:00

edit: de ce zici ca nu e mai sigura ? marcile bune au avut intotdeauna masini sigure. pe vremea aia nu existau stele ncap cumparate si poate un anumit model nu sta atit de bine la capitolul protectie la rasturnare, dar astea sint chestii de marketing.


BMW seria 3 1997
Imagine amplasata

renault clio 2005
Imagine amplasata

rover 100 1996
Imagine amplasata


Marketing? poate
nu vreau sa vad una de 20 de ani lovita

Aceasta postare a fost editata de MikeTekRacing: 17 ianuarie 2007 - 05:07

  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#329 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 17 ianuarie 2007 - 05:14

nu vreau sa vad una de 20 de ani lovita


eu am vazut. crede-ma ca nu e foarte rau. in general inainte de '90 nu prea se tinea cont de repartizarea absorbtiei energiei, dar dupa s-au facut modificari foarte serioase. am vazut bmw-uri (deh, astea m-a interesat sa le studiez) din 91-99 troznite rau, fara a afecta persoanele din interior.

ca sa fiu circotas, poza cu bmw e din dreapta, exact unde e impactul. EDIT: poate nu impactul, ci deformarea. ambele masini sint mult mai deformate in partea pasagerului.

cea cu clio e din stinga, impactul fiind tot pe dreapta, deci din start e o uriasa diferenta. roverul e intr-adevar trist, i give you that. nu mi-as lua rover 100 din 1996, clar.

iar faptul ca o masina te protejeaza la un impact la viteza mare cred ca tine mai mult de deplinatatea facultatilor mintale ale soferului decit de treaba fiscului, nu ? crezi ca cu o masina cu 5 stele si euro 4 nu poti muri, sau nu poti omori pe altii ?
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#330 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 ianuarie 2007 - 05:30

ba da, bineinteles
dar riscul ca o masina de 20 de ani sa fie prost intretinuta tehnic e foarte mare. riscul ca una noua sa faca asta e sensibil mai mic.

clio e lovit in stanga. uita-te ca se vede chestia aia albastra in care da. Daca ar fi lovita in dreapta chestia aia albastra ar tb sa se termine pe undeva pe la mijlocul masinii, nu?
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#331 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 17 ianuarie 2007 - 05:37

am adaugat ceva. nu stiu in ce parte e lovit (de obicei se lovesc pe partea soferului), dar ambele masini sint deformate (mult) mai mult pe partea dreapta. una e pozata din dreapta, cealalta din stinga. eu zic ca e special :)

de aia zic ca trebuie umblat la inspectii, nu la taxe. daca pui taxa de 5000 eur crezi ca o sa fie masina mai bine intretinuta, daca se gaseste un nebun sa dea banii astia numai de-al draq ?

gata, m-am lamurit: bmw-ul testat era RHD, si a fost lovit in partea dreapta. clio e cu volanul pe partea care trebuie. deci retrag comentariile legate de poze. restul ramin :P
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#332 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 17 ianuarie 2007 - 06:27

Astia ne cred atat de idioti?
Oare ce au tot discutat de vre-o 2 luni cu aia de la UE.. pana acum nu s-au gandit sa discute sau au crezut ca merge si asa..?

TAXA DE PRIMĂ �NMATRICULARE, �N DEZBATERE CU EXPERŢII UE
/
Taxa de primă �nmatriculare va fi stabilită după discuţiile Ministerului Finanţelor cu experţii europeni. Autorităţile rom�ne au demarat deja discuţii cu reprezentanţii Direcţiei Taxe a Comisiei Europene, pentru a stabili o formulă care să corespundă normelor europene. / (INTRA IMAGINI) După aceste discuţii, noul proiect va fi dat Guvernului spre analiză. Taxa de primă �nmatriculare a fost introdusă de Rom�nia la 1 ianuarie 2007. Săptăm�na trecută, �nsă, Executivul european a decis să �nceapă o anchetă, acuz�nd Rom�nia de �ncălcarea articolului 90 din Tratatul de aderare la Uniunii Europene. Articolul interzice statelor membre să introducă taxe prin care să discrimineze, direct sau indirect, produse din alte ţări membre �n competiţia cu produsele similare autohtone. (VIDEO) www.realitatea.net
  • 0
calator prin timp si spatiu...

#333 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 17 ianuarie 2007 - 09:18

Am un amic in Suceava cu Audi V8 ca al meu....a facut accident,a intrat intr-un Ford Transit.Soferul de pe Ford nu a acordat prioritate iar asta a intrat in el....,avea vreo 85km/h.foarte urat accident soferul de pe ford s-a lovit tare la cap si era sa intre in coma,a avut viata in pericol,iar amicul meu din audi decat si-a rupt piciorul stang si a scapat teafar.Audi l-a reparat,partea frontala a fost serios avariata ,motorul s-a deplasat cativa cm....Acum masina circula fara pb.
Audi are 18 ani...iar transitul are vreo 4ani.....
asta legat un pic de siguranta
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#334 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 ianuarie 2007 - 09:23

ok, credeti ce vreti voi
sunt prosti aia care fac studii, care fac crash teste
masinile nemtesti rule
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#335 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 ianuarie 2007 - 10:27

urmariti filmele urmatoare:

bmw vs volvo
http://www.youtube.c...h?v=dTf4qL_O_Sc


espace vechi vs espace nou
http://www.youtube.c...h?v=3l4YBf2tjag


smart vs Mercedes, smart vs beton, corsa vs beton
http://www.youtube.c...h?v=ju6t-yyoU8s


eu cred ca e domeniul auto in care s-au facut cele mai multe progrese.
urmariti mai ales filmele cu espaceurile si smart vs mercedes. o sa ramaneti uimiti de rezultate
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#336 aztec

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 1.856 Mesaje:
Inregistrat: 29-august 03
  • Location:Bucuresti/DrTaberei
  • Marca:Daewoo/Dacia
  • Model:Tico SL/Solenza
  • Motorizare:796/1.4

Scris 17 ianuarie 2007 - 11:01

Mike.. acum spunem ca sunt nesigure in caz de accident?..
Conduc Tico..cred ca oricare din cele de mai sus, fara sa vad filmuletele sunt mai sigure decat un Tico, Matiz sau Dacia in caz de impact..
Cand ai o masina pe mana, trebuie sa o conduci cu responsabilitate(poate asta ma face sa merg prudent si normal), .. indiferent daca are O* sau 5* NCAP sau cum se numesc...

Aceasta postare a fost editata de aztec: 17 ianuarie 2007 - 11:01

  • 0
calator prin timp si spatiu...

#337 IulianE

    Banned

  • Banned
  • PipPipPipPipPip
  • 1.021 Mesaje:
Inregistrat: 10-octombrie 06
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Dacia
  • Model:Logan
  • Motorizare:my dream car

Scris 17 ianuarie 2007 - 11:14

demential ...ce rezistent e Smartul ala
  • 0
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>
<a href="http://www.*.com" target="_blank">www.*.com</a>

<!--coloro:#4169E1--><span style="color:#4169E1"><!--/coloro-->SCANDALAGIU SECUND<!--colorc--></span><!--/colorc-->

#338 MikeTekRacing

    tifoso Ferrari

  • Global Moderators
  • 8.314 Mesaje:
Inregistrat: 22-august 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:Subaru
  • Model:Impreza WRX Sport Wagon
  • Motorizare:2.5 T >260cp

Scris 17 ianuarie 2007 - 11:15

da, nu sunt sigure
stii ce? m-am saturat de mitul masinor de pe vremea cand era bunica fata si de care nu se mai fac dle. daca sunt asa bune de ce sunt ieftine in afara? de ce e neamtul prost si in loc de mercedes din 1900 toamna isi ia C1? de ce isi ia megane canda are bunatate de golf 2 super intretinut? daca masinile alea sunt asa de bune, de ce sunt asa de ieftine?
nu sunt de acord cu taxa aberanta, nu ma plasati in grupa aia. dar nici cu importul tuturor cojilor doar pt ca la data lansarii erau masini
eu sunt pentru conditii tehnice DURE, dar simultan ITPurile de la noi sa fie dure si pt ce avem inmatriculat. financiar nu mi se pare asa importanta taxarea (trebuie sa fie, evident), dar inspectii foarte dure la intrarea in tara.
  • 0
Felipe trebuie sa castigi cea mai importanta batalie a ta de pana acum!

#339 Maxy

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 2.002 Mesaje:
Inregistrat: 09-mai 02
  • Location:wild wild south
  • Marca:Volvo
  • Model:S40 T5 R
  • Motorizare:2.5T 2XX

Scris 17 ianuarie 2007 - 11:22

Din prisma unui posesor de nemteasca mitul german e doar un mit si atat.Sunt misto intradevar mai ales cele de clasa premium au ceva al lor,insa faza ca sunt sigure ca e nemteasca sau fiabila sau mai stiu eu ce.....bullshit :D

Aceasta postare a fost editata de Maxy: 17 ianuarie 2007 - 11:23

  • 0

#340 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 17 ianuarie 2007 - 11:43

Bine zis, max.

''efectul benefic asupra mediului, pe care �l are aplicare acestei taxe, efect care a fost amplu prezentat de ministerul mediului, Sulfina Barbu.'' Ce idiotenie crasa. :D

LaScurt, daca iei o masina noua din alt stat, si o imatriculezi in RO, stiam ca platesti TVAul in RO, nu si in tara de provenienta. Parca am citit un articol despre cum europenii prefera sa ia masini din tari precum Finlanda sau Cipru, fiindca preturile fara taxe sunt mai mici decat in Germania etc..
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#341 oaspetele

    Addicted

  • VIP Members
  • PipPipPipPipPipPipPipPipPip
  • 12.955 Mesaje:
Inregistrat: 04-iunie 02
  • Location:Bistrita
  • Marca:VW
  • Model:Golf 6
  • Motorizare:1.6

Scris 18 ianuarie 2007 - 07:55

eu totusi nu inteleg un lucru. de ce o masina care are TUV valabil (atentie, nu toate masinile de pe mobile sau aiurea il au) nu poate fi considerata OK dpdv al starii tehnice si implicit, dpdv al sigurantei in trafic ??
iar faza cu cat de ieftine sint masinile vechi, e pe undeva de inteles, tinand cont de
-impozite evident mai mici pentru o masina mai noua
-sistemul de creditare din alte tari
-salariile din alte tari
-posibilitatea dotarii autovehiculelor cu o serie de optiuni inexistente la cele vechi (vezi AC)
-garantie
Sa fim sinceri si sa recunoastem ca majoritatea colegilor de pe garaju si-ar achizitiona o masina noua sau de 2-3 ani daca banii nu ar fi o problema.
  • 0
Daca te trezesti dimineata si nu vezi soarele, inseamna ca esti mort sau esti soarele.

#342 bigfoot17ro

    e36 fan

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 784 Mesaje:
Inregistrat: 13-februarie 05
  • Location:Rosiori de Vede, TR
  • Marca:BMW
  • Model:e36
  • Motorizare:2.5i 192CP

Scris 18 ianuarie 2007 - 05:28

Reducere :lol:
Taxa de primă �nmatriculare scade �n februarie

Taxa pentru prima �nmatriculare a corespuns normelor europene �n forma promovată de guvern, �nsă parlamentul a majorat-o p�nă la dublu, astfel �nc�t a ajuns să contravină reglementărilor UE, spun reprezentanţii guvernului. De exemplu, taxa pe cmc pentru autoturismele Euro 2 p�nă �n 1600 cmc, de 0,5 euro/cmc �n varianta propusă de guvern, a fost majorată de Senat la un euro şi de Camera Deputaţilor la 1,3 euro. Potrivit Oanei Marinescu, după ce reprezentanţii Ministerului Finanţelor vor finaliza consultările cu Direcţia de Taxe a Comisiei Europene, guvernul va promova un act de modificare a Codului Fiscal. Aceasta nu se va face �nsă dec�t prin procedură parlamentară, ceea ce �nseamnă că taxa pentru prima �nmatriculare va răm�ne �n forma actuală cel puţin p�nă la sf�rşitul vacanţei parlamentare, 1 februarie 2007. (Delia Budurcă)

Sursa Adevarul
  • 0
BMW: Angel body + devil power = deadly combination
Imagine amplasata

#343 the1

    ZaUan

  • Moderators
  • 16.118 Mesaje:
Inregistrat: 26-iunie 05
  • Location:Bucharest, Romania
  • Marca:MITSU
  • Model:COLT
  • Motorizare:1.3 95hp

Scris 18 ianuarie 2007 - 06:49

Acum sunt prea ocupati cu circul biletelor ''otravite''. Bilete de Base, Bilete de Tariceanu, Bilete de Papagal...
  • 0
Imagine amplasata

''...Degeaba ai o sabie de samurai daca nu stii ce sa faci cu ea...'' © RELU

Imagine amplasata

#344 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 19 ianuarie 2007 - 09:13

s-a finalizat procesul de la Curtea Europeana intre UE si Polonia. Taxa de inmatriculare impusa masinilor din afara Poloniei a fost declarata ilegala, Polonia este obligata sa restituie contravaloarea taxei tuturor celor care au platit-o. http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/party1.gif
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#345 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 19 ianuarie 2007 - 09:51

da , dar acolo masinile sh plateau taxa parca in timp ce masinile noi nu. clar discriminatoriu.
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#346 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 19 ianuarie 2007 - 09:54

daca si cu parca, se plimbau intr-o barca. stii ?
parca iti cunoastem cu totii parerea, nu e nevoie sa ne repeti zilnic. eu zic sa incepi sa te obisnuiesti cu ideea ca aceasta aberatie de taxa NU va exista in forma asta. sper sa nu fii atit de dezamagit cind se va anula sau reduce semnificativ, incit sa faci vreun gest necugetat http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#347 tibitu

    Membru scriitor

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.924 Mesaje:
Inregistrat: 24-martie 05
  • Location:Bucuresti

Scris 19 ianuarie 2007 - 10:06

http://www.garajul.r...tyle_emoticons/default/cunaooooo.gif
  • 0

#348 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 19 ianuarie 2007 - 10:10

:) nu te teme nu e tata tariceanu sau tiriac sa am de a face cu importul de masini noi. si sunt de acord cu ce a zis mike despre siguranta, poluarea si ce masini se vor aduce in majoritate la noi

Aceasta postare a fost editata de maximus: 19 ianuarie 2007 - 10:20

  • 0
Capul lui Moţoc vrem!

#349 jaffar

    member

  • Members
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 3.922 Mesaje:
Inregistrat: 02-iulie 03
  • Location:Bucuresti
  • Marca:BMW
  • Model:Z4 2.5si + R1200GS
  • Motorizare:218 HP + 110HP

Scris 19 ianuarie 2007 - 10:17

stau si ma-ntreb, oare motocicleta lui tariceanu este euro III ? ca din cite stiu are un motor simplu cu carburator si evacuare directa. ipocrizie, anyone ?

eu vreau sa am libertatea sa aleg o masina veche si nesigura. e dreptul meu, si nici un guvern n-are dreptul sa ma puna sa platesc 6000 euro pentru asta. n-ati vazut ce vint bate pe la biroul de inmatriculari/radieri de la udriste ? nu mai cumpara nici draq nimic. nimeni nu va plati aceasta aberatie, in caz ca nu scade cit trebuie, se vor gasi alte variante.
  • 0
Bleib am Leben. Geh vom Gas.
A physics truck just turned over outside! There's physics everywhere!

#350 maximus

    BattleStar Galactica

  • Members
  • PipPipPipPipPip
  • 999 Mesaje:
Inregistrat: 10-mai 02
  • Location:Iasi

Scris 19 ianuarie 2007 - 10:22

exista motociclete euro4? :) atata timp cat masina e inmatriculata ce ai vrea? :)
  • 0
Capul lui Moţoc vrem!




0 useri citesc subiectul

0 membri, 0 vizitatori, 0 utilizatori anonimi