Chevrolet isi mareste cifra vanzarilor si cota de piata in 14 tari europene

0
14

Chevrolet Europe a vandut 351.308* de masini din ianuarie pana in septembrie, ceea ce reprezinta o crestere de 31.847 de masini, sau 10,0 procente, in comparatie cu aceeasi perioada din anul anterior (2009: 319.461 automobile). Cota pe piata europeana a companiei Chevrolet a crescut cu 0,24 puncte pana la 2,5 procente, datorita procentelor castigate in 14 tari europene.

In al treilea trimestru, Chevrolet a vandut 117.961 de automobile, reprezentand o cota de 2,7 procente. In septembrie, Chevrolet a vandut 44.539 de unitati, acoperind o cota de 2,6 din piata europeana si o crestere de 20 de procente fata de anul 2009.

„Vanzarile Chevrolet din al treilea trimestru sunt superioare cu 14 procente celor inregistrate in aceeasi perioada a anului precedent, o dovada clara ca noua noastra linie de modele mini compacte de mici dimensiuni si cu aspect deosebit a facut impresie,” a afirmat Wayne Brannon, directorul Chevrolet Europe. „In 2011, vom lansa sapte modele noi si ne vom extinde portofoliul pentru a acoperi noi segmente de piata,” a adaugat Brannon.

Chevrolet s-a bucurat de o crestere puternica a vanzarilor in Uzbekistan, Spania, Danemarca, Turcia, Olanda, Portugalia, Belgia, Elvetia, Austria si Suedia.

In Rusia, o tara in care piata isi revine intr-un ritm lent, Chevrolet a fost lider de piata printre marcile straine, cu o cota de 6 procente in primele noua luni. In al treilea trimestru, vanzarile Chevrolet din Rusia au crescut cu 30 la suta fata de aceeasi perioada a anului precedent.

Cu noul model de oras Chevrolet Spark, marca Chevrolet si-a marit cota de piata in segmentul mini din Europa de la 5,9 la 7,4 procente si ocupa locul patru privind cifra de vanzari din acest segment in Europa, cu 94.144 automobile vandute.

In segmentul automobilelor compacte, modelul Chevrolet Cruze, care a fost desemnat de AUTOBEST Masina anului 2010 si a obtinut 5 stele la testele de siguranta EuroNCAP, continua sa fie liderul de piata in multe tari, detinand cote de segment de pana la 35%, de exemplu in Spania, unde in acest an au fost vandute 5.420 de modele Cruze din ianuarie pana in septembrie.

* toate cifrele reprezinta informatii preliminare privind inmatricularile

Chevrolet top  10 piete in crestere Vanzari

Ianuarie-Sept 2010

Crestere fata de 2009

(unitati)

Crestere fata de 2009

(procente)

Cota de piata

(procente)

Uzbekistan111,663+41,112+5896.6
Spania18,850+5,104+372.1
Turcia10,916+2,822+352.3
Danemarca5,887+4,829+4564.9
Olanda5,476+1,834+501.3
Portugalia4,390+1,696+632.2
Belgia4,244+740+210.8
Austria2,966+299+111.0
Elvetia2,358+609+351.0
Suedia1,251+390+450.5
Vanzari Chevrolet 2004-2010
AnTotalCrestereCota de piata
2004251,12155.0 %1.2%
2005295,24717.5%1.4%
2006341,73715.8%1.6%
2007457,22433.6 %2.0%
2008506,43310.8%2.3%
2009425,874-15.0%2.3%
YTD 9/2010351,30810.0%2.5%

* Rezultat total inregistrat de toata industria auto in Europa: -0,5% in 2010 fata de 2009 (pana in prezent)