Vânzările de automobile in Europa continuă să scadă

0
123

Datele priviind vânzările de automobile în Europa pentru primele 9 luni ale acestui an, publicate de ACEA – European Automobile Manufacturer\’s Association – ne aduc în continuare vești proaste. Scăderea totală pentru acest an este de -7,6%, cea inregistrată pentru luna Septembrie fiind de -10,8%.  Din 27 de țări europene, doar Marea Britanie se poate lăuda cu o creștere modestă de 4,3% față de aceeasi perioada din 2011, restul țărilor înregistrând doar rezultate negative:

Septembrie% VariațieIan-Sept% Variație
 Țară2012201120122011
AUSTRIA27,094-11.9266,890-2.4
BELGIA33,660-18.7386,733-12.2
BULGARIA1,347-21.614,252-0.7
CIPRU702-30.08,892-19.4
CEHIA12,475-3.9131,059+2.8
DANEMARCA13,923+0.5128,493+1.0
ESTONIA1,442+1.813,314+16.7
FINLANDA7,994-20.988,926-11.2
FRANȚA137,536-17.91,431,509-13.8
GERMANIA250,082-10.92,358,798-1.8
GRECIA3,463-48.545,535-42.5
UNGARIA3,521+0.639,317+16.3
IRLANDA2,487-10.176,630-12.1
ITALIA109,178-25.71,090,627-20.5
LETONIA744-19.77,995+2.8
LITUANIA980-18.19,190-7.7
LUXEMBURG3,340-3.639,090-1.3
OLANDA32,090-27.7428,191-5.7
POLONIA18,885-10.7207,063+2.2
PORTUGALIA6,358-30.974,461-39.7
ROMANIA4,736-31.149,128-12.1
SLOVACIA7,329+46.653,845+7.8
SLOVENIA3,203-29.238,707-16.5
SPANIA35,146-36.8555,362-11.0
SUEDIA21,937-17.5203,711-10.5
MAREA BRITANIE359,612+8.21,620,609+4.3
TOTAL EU1,099,264-10.89,368,327-7.6

 

Printre producători, liderul incontestabil este tot Volkswagen Group, uimitoare fiind scăderea sa  de doar -1,2% înregistrată față de primele 9 luni din 2011 – se pare ca politica platformelor comune continuă sa dea roade. VAG este urmat de PSA si Renault Group cu scăderi importante față de anul trecut: -13% și respectiv -17,7%.

O surpriză plăcută o putem observa la Toyota, care în ciuda dificultăților cauzate de criza mondială si de scandalurile rechemarilor, și-a menținut practic vânzările la aproape același nivel de anul trecut, inregistrând o scădere de doar -0,6%.

Scăderi reduse inregistrează și BMW si Mercedes, însă aici trebuie ținut cont că ambii producători au venit pe piață cu ceva modele noi in 2012.

 

Septembrie – vânzari in Uniunea Europeana (27 țări)
    %  %Unități% Variație
\’12\’11\’12\’1112/11
TOATE MARCILE1,099,2641,232,840-10.8
VW Group23.823.1261,874284,549-8.0
VOLKSWAGEN11.912.3130,983151,994-13.8
AUDI5.75.163,17362,314+1.4
SEAT2.02.121,48925,787-16.7
SKODA3.83.642,31444,236-4.3
Altele0.40.03,915218+1695.9
PSA Group10.910.5119,482129,991-8.1
PEUGEOT6.15.766,80370,711-5.5
CITROEN4.84.852,67959,280-11.1
RENAULT Group7.08.876,572108,633-29.5
RENAULT5.67.461,25790,743-32.5
DACIA1.41.515,31517,890-14.4
GM Group8.59.193,716111,888-16.2
OPEL/VAUXHALL7.57.982,03597,227-15.6
CHEVROLET1.11.211,66514,623-20.2
GM (US)0.00.01638-57.9
FORD8.28.690,363106,180-14.9
FIAT Group6.06.665,92580,864-18.5
FIAT4.54.849,49858,562-15.5
LANCIA/CHRYSLER0.70.77,3728,951-17.6
ALFA ROMEO0.60.96,76710,487-35.5
JEEP0.20.22,0272,556-20.7
Altele0.00.0261308-15.3
BMW Group7.46.380,91577,497+4.4
BMW5.84.763,53257,486+10.5
MINI1.61.617,38320,011-13.1
DAIMLER5.45.259,12563,492-6.9
MERCEDES4.94.753,75757,463-6.4
SMART0.50.55,3686,029-11.0
TOYOTA Group4.54.049,71249,313+0.8
TOYOTA4.33.847,04046,240+1.7
LEXUS0.20.22,6723,073-13.0
NISSAN3.94.142,92649,983-14.1
HYUNDAI3.53.038,67937,217+3.9
KIA3.12.733,90732,805+3.4
VOLVO CAR CORP.1.71.818,77722,736-17.4
SUZUKI1.31.414,57516,884-13.7
HONDA1.71.418,56917,596+5.5
JAGUAR LAND ROVER Group1.51.216,08014,207+13.2
LAND ROVER1.10.812,2929,998+22.9
JAGUAR0.30.33,7884,209-10.0
MAZDA1.11.311,93215,857-24.8
MITSUBISHI0.50.75,3868,459-36.3
ALTELE0.10.47494,689-84.0

 

Ianuarie-Septembrie vânzari EU (27 țări)
    %Unități% Variație
\’12\’11\’12\’1112/11
TOATE MARCILE  9,368,32710,134,123-7.6
VW Group24.723.12,311,4102,339,391-1.2
VOLKSWAGEN12.812.31,196,2611,244,246-3.9
AUDI5.65.0526,402502,361+4.8
SEAT2.12.3193,737232,219-16.6
SKODA3.83.5359,462359,019+0.1
Altele0.40.035,5481,546+2199.4
PSA Group12.012.71,120,5381,287,370-13.0
PEUGEOT6.56.9604,935700,654-13.7
CITROEN5.55.8515,603586,716-12.1
RENAULT Group8.49.5790,324960,864-17.7
RENAULT6.67.7615,075780,983-21.2
DACIA1.91.8175,249179,881-2.6
GM Group8.38.8779,235890,717-12.5
OPEL/VAUXHALL6.97.5642,586759,316-15.4
CHEVROLET1.51.3136,416131,033+4.1
GM (US)0.00.0233368-36.7
FORD7.68.1716,482819,903-12.6
FIAT Group6.57.3609,264736,306-17.3
FIAT4.75.3443,852534,993-17.0
LANCIA/CHRYSLER0.80.873,51577,998-5.7
ALFA ROMEO0.71.069,675101,940-31.7
JEEP0.20.219,20916,344+17.5
Altele0.00.03,0135,031-40.1
BMW Group6.25.8579,097591,865-2.2
BMW4.94.6463,055469,306-1.3
MINI1.21.2116,042122,559-5.3
DAIMLER5.14.9481,564497,541-3.2
MERCEDES4.64.3428,411437,480-2.1
SMART0.60.653,15360,061-11.5
TOYOTA Group4.23.9395,576397,990-0.6
TOYOTA4.03.7375,180379,155-1.0
LEXUS0.20.220,39618,835+8.3
NISSAN3.53.4328,265348,104-5.7
HYUNDAI3.42.9317,393290,462+9.3
KIA2.72.1250,892209,025+20.0
VOLVO CAR CORP.1.71.8157,021179,050-12.3
SUZUKI1.21.3115,020129,149-10.9
HONDA1.11.1105,645110,002-4.0
JAGUAR LAND ROVER Group1.00.792,76370,818+31.0
LAND ROVER0.80.574,56453,063+40.5
JAGUAR0.20.218,19917,755+2.5
MAZDA1.01.092,412106,166-13.0
MITSUBISHI0.60.853,44580,742-33.8
ALTELE0.80.971,98188,658-18.8