Kia a exportat 10 milioane de vehicule

0
92

Kia Motors Corporation a atins cota de 10 milioane de vehicule exportate, odata cu punerea pe transport a unui exemplar de Kia Optima, destinat pietei americane, in portul Pyeongtaek, aflat la 80 km sud-vest de Seul.

De la primul export de autovehicule din Coreea de Sud, realizat in 1975, cu ocazia unui mic lot de pick-up-uri Kia Brisa expediat in Quatar, Kia Motors a a facut un salt important in industria auto mondiala, in special in ultimii ani, odata cu introducerea unei noi generatii de modele care include Picanto, Rio, Sorento, Sportage and Optima.

In martie 2005, Kia Motors Corporation atingea borna de cinci milioane de autovehicule exportate, cifra realizata in 30 de ani. Urmatoarele cinci milioane au fost realizate in doar 6 ani datorita unei strategii focusate de management, care a condus la imbunatatiri rapide in designul si calitatea produselor, dar si in dezvoltarea si intarirea continua a retelei internationale de distribuitori.

Pentru a sarbatori acest eveniment, in portul Pyeongtaek s-a tinut astazi o scurta ceremonie, la care au participat 400 de invitati printre care si Vicepresedintele si CEO-ul Kia Motors, Hyoung-Keun Lee, oficialitati loale si numerosi demnitari straini aflati in Coreea.


Alex Pantecan

[email protected]

Unitati exportate (cumulat)

AnulUnitati exportate anualUnitati exportate cumulat
19751010
1976117127
19771,5401,667
19785,1046,771
19796,64713,418
19804,75218,170
19813,47921,649
19821,87223,521
19835,56629,087
19841,26330,350
19851,94032,290
19863,21835,508
198765,398100,906
198881,888182,794
198981,723264,517
199062,647327,164
199159,983387,147
199287,417474,564
1993122,455597,019
1994185,682782,701
1995227,6901,010,391
1996280,9691,291,360
1997304,4761,595,836
1998247,2561,843,092
1999384,0092,227,101
2000445,8112,672,912
2001474,6763,147,588
2002442,0143,589,602
2003530,1294,119,731
2004760,1494,879,880
2005840,0165,719,896
2006871,1596,591,055
2007842,6337,433,688
2008741,1248,174,812
2009730,7068,905,518
2010916,8819,822,399
2011 (24 Martie)177,60110,000,000

Exporturi pe regiuni

RegiuneaPrimul exportUnitati exportate cumulatProcent (% ) din unitati exportate
America de Nord19864,274,35542.7
Europa19762,451,94824.5
Orientul Mijlociu & Africa19751,371,05313.7
America de Sud si Centrala19771,025,78810.3
Asia & Pacific1976876,8568.8
Total10,000,000100

Exporturi pe tipuri de vehicule

TipUnitati exportate cumulatProcent (% ) din unitati exportate
Pasageri5,619,22356.2%
RV3,401,63534.0%
Vehicule comerciale935,6749.3%
Altele43,4580.4%
Total10,000,000100